Thursday, October 21, 2004

هنرنمايي جديد دستگاه قضايي: احضار مدير مسول يك نشريه به جاي سردبير يك نشريه ديگر!

مدير مسوول هفته نام «پيام قم» از احضار خود به دادسراي عمومي و انقلاب قم خبر داد.
«حجت حيدري» روز چهارشنبه29مهرماه با اعلام اين مطلب به خبرگزاري ايلنا افزود: «در پي شكايت بسيج و سپاه قم، به اتهام توهين، افترا، نشر اكاذيب و تشويش اذهان عمومي از مدير مسئول و سردبير دو هفته نامه «گويه»، به جاي سردبير گويه به شعبه 25 دادسراي قم احضار شدم. امروز نيز با حضور در دادسرا سمت سردبيري گويه را رد كرده و با توجه به اينكه از درج مطلب مطلع بودم، به عنوان مطلع پاسخ لازم را دادم».
وي با اشاره به اينكه گويه سردبير ندارد، گفت: با توجه به اينكه سمت سردبيري را نداشتم و با وجود تماس‌‏هاي تلفني مبني بر جلب در صورت عدم حضور، تصميم بر اين بود كه در دادسرا حاضر نشوم، تصريح كرد: تنها به احترام مدير مسئول گويه و داديار محترم در دادسرا حاضر شده و پاسخ دادم.
حيدري با اشاره به اينكه سيد حسين درياياري؛ مدير مسوول گويه در بازجويي خود در ستاد خبري نيروي انتظامي قم و دادسراي شعبه 25 عنوان كرده كه اين نشريه سردبير ندارد، اصرار براي حضور من در دادسرا تعجب برانگيز بود.
گفتني است، گويه و پيام قم دو نشريه اصلاح طلب محلي قم مي باشند كه به ترتيب 3 سال و 6 سال است كه منتشر مي‌‏شوند.

باطبي از شكنجه و محاكمه 3دقيقه اي خود پرده برداشت

«احمد باطبی» دانشجويي که در تیر ماه 78 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی دسنگیر و به 15 سال حبس محکوم شده طی ملاقاتی با وکیل خود،« خلیل بهرامیان»، با ارائه نامه ای به او مشکلات دوران حبسش را بازگو میکند.
بهرامیان روز چهارشنبه 29 مهر ماه در گفتگو با خبرنگار رویداد با اعلام مطلب فوق افزود: باطبی طی نامه ای به من گفته در سال 78 که در مرکز توحید بازداشت شده است شدیدا مورد شکنجه قرا ر گرفته و بر اساس آن دچار بیماریهای عصبی و زخم معده شده و در عین حال علاوه بر شکستن فک او سه دندان سمت راستش هم شکسته است.
در ادامه وی افز.د: باطبی در نامه اش اظهار داشته که او را شلاق زده اند و در زندان انفرادی با پخش صدای اعضای خانواده اش اورا ازار داده اند.
به گفته بهرامیان باطبی به انتقاد از دادگاهی پرداخته که در مدت زمان 3 دقیقه و با حضور وکیل تسخیری او را به 15 سال حبس محکوم کرده است.
بهرامیان سپس به پرونده جدیدی که در شعبه 12 بازپرسی برای باطبی تشکیل شده اشاره کرد و افزود: در این شعبه به اتهام ایجاد تشکیلات سیاسی در زندان برای او پرونده ای تشکیل داده اند و این در حالی است که عملا کسی نمیتواند در زندان دست به چنین اقدامی بزند.
وی در نهایت تاکید کرد که در حال بررسی موارد مطرح شده توسط موکلش است تا نسبت به کسانی که دست به این اقدامات زده اند اعلام جرم کند.

«فرصت دوماهه»/ چالش جديد محافظه كاران ايراني به دنبال اعلام موضع جديد روسيه

اعلام موضع جديد روسيه در مورد مسايل هسته اي ايران موجب نگراني محافظه كاران شده است. محافظه كاران كه در ماههاي اخير و به دنبال سخت گيرانه شدن مواضع اروپا و آمريكا عليه ايران خواستار گرايش دستگاه ديپلماسي كشور به سوي چين و روسيه شده بودند، با اظهارات اخير «پوتين» رييس جمهور روسيه با چالش جديدي مواجه شده اند.
پوتين كه قرار است بزودي سفري به تهران داشته باشد، اعلام كرد كه آغاز به كار نيروگاه اتمي بوشهر تا زمان تعليق كامل فعاليت غني سازي اورانيوم از سوي ايران ممكن نيست.
اين اظهارات از سوي محافل تندرو جبهه محافظه كار«تعجب برانگيز» خوانده شده و يكي از تحليلگران اين جريان گفته:«شواهد و قرائن موجود نشان مي دهند كه مسكو همواره از موقعيت خود در صحنه مناسبات با ايران , بعنوان برگ برنده اي در قلمرو مناسبات خود با غرب حداكثر بهره برداري ممكن را بعمل آورده و در واقع « دودوزه بازي » كرده است . مقامات مسكو از يكطرف در ملاقاتهاي رسمي خود و در برابر دوربين ها و بلندگوها , از مناسبات با تهران بعنوان يك رويه دائمي و يك خط مشي مستمر مسكو حمايت كرده اند و حتي بر تداوم چنين سياستي اصرار ورزيده اند , اما در صحنه روياروئي با غرب , از همين اهرم بعنوان يك فرصت براي كسب امتياز , استفاده كرده اند تا در ساير بخش هاي مناسبات خود با غرب , از طرف مقابل , انعطاف بيشتري را شاهد باشند»
روزنامه تندرو «جمهوري اسلامي» نيز در سرمقله روز چهارشنبه29مهرماه خود نوشت:. «اظهارنظر اخير مسكو در باب ضرورت توقف غني سازي اورانيوم توسط ايران كه دقيقا تاكيدي برتمايلات جنون آميز آمريكا و رژيم صهيونيستي ارزيابي مي شود , ترديدي باقي نگذاشته است كه مسكو در اين مقوله نه تنها جانب ايران را مطلقا رها كرده , بلكه حتي بيطرف هم نيست و مشخصا در نقش بازگو كننده يك متحد آمريكا در اين ماجراي حيرت انگيز بازي مي كند!» اين روزنامه افزود:«آيا مسكو در قبال يك بده ـ بستان كثيف و غيراخلاقي , به مجريان طرح چماق و هويج پيوسته است البته مقامات مسكو از مخالفت اين كشور با سياست چماق و هويج سخن به ميان آورده اند و يادآور شده اند كه اين طرح در قبال ايران بي نتيجه خواهد بود و براي متقاعد كردن ايران به توقف فعاليتهاي هسته ايش , راه به جائي نخواهد برد. اما بلافاصله شاهد اظهاراتي هستيم كه مقامات مسكو هم دقيقا خواسته هاي باج گيرانه 3 كشور اروپائي در قبال ايران را تكرار مي كنند. با اين حساب معلوم نيست مسكو با كدام قسمت سياست اروپا مخالف است با چماق آن يا هويج آن ديدگاه نهائي مسكو در قبال اين تحولات هرچه باشد , در اين نكته كمتر مي توان ترديد كرد كه ديگر مصلحت نيست ما سرنوشت فعاليتهاي صلح آميز اتمي خود را در گرو ارتباطات شكننده با مسكو در اين مقوله قرار دهيم و با طناب پوسيده روسها به درون چاه پرحادثه مسائل اتمي برويم»